Boyun Ağrısı ve Ortopedik Yastık Seçimi

Boyun Ağrısı ve Ortopedik Yastık Seçimi

BOYUN AĞRISI NEDİR?

Boyun, 7 adet omuru ile kafayı taşıyan ve çok hareketli bir bölge olması nedeniyle yaralanmalara açık olan bir bölgedir. Omurganın içerisindeki kanaldan geçen omurilik ve her iki yana doğru çıkan sinirleriyle birlikte, beyin, kollar ve vücudun geri kalanı arasında sinirsel bağlantıyı da oluşturmaktadır.

BOYUN AĞRISI NEDENLERİ NEDİR?

Boyun ağrısında; kas gerilmeleri, eklem ve kıkırdak aşınmaları, sinir sıkışmaları, yaralanmalar başlıca sebepleridir. Günümüzde boyun ağrısı nedenlerinden sıklıkla karşılaşılanı yanlış yastık seçimidir. Yanlış yastık seçimi boyun omurgasını bozabilir. Bu durum da baş dönmesi, yorgunluk ve gününüzü kabusa çeviren ağrılara yol açabilir. Kendimizi iyi hissetmemiz için uyku pozisyonu, yatak ve yastığımızı iyi seçmeliyiz. Boyun kaslarında oluşan vücudun belli bir yerini tutan ağrı, boyun omurgasında şekil bozuklukları ve boyun fıtığı gibi hastalıkları oluşturabilir. Uyku stilinize göre boynunuz için gerekli olan ortopedik yastıklara buradan ulaşabilirsiniz.

BOYUN AĞRISI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Boyun ağrısı belirtilerinde başlıca; boyun tutulması, keskin ağrılar, genel ağrılar, yayılan ağrılar, karıncalanma-uyuşma veya halsizlik, baş ağrısı başlıca belirtilerdir. Boynun farklı noktalarında ve farklı şekillerde boyun ağrıları olabilir. Boyun ağrıları belirtileri günlük yaşamınızı etkileyerek uyumanızı zorlaştırabilir. Boyun ağrılarında,  boyna uygun ortopedik yastık tercih edilmelidir.

BOYUN AĞRISI NASIL GEÇER?

Boyun ağrıları herhangi bir darbe ya da travma sonrası oluşmadıysa; uygun dinlenme, buz ve/veya ısı, masaj, duruşu düzeltme, yaşam tarzı değişiklikleri ve doğru ortopedik yastık tercihleri ile boyun ağrılarından kurtulabilirsiniz. Özellikle boyun için yumuşak ve çok yüksek olmayan yastıkların önemli olduğu boyun ağrıları tedavisinde, boynunuza uygun doğru ve uygun ortopedik yastık seçimi yapmalısınız.

BOYUN DÜZLEŞMESİ NEDİR? HANGİ TEDAVİLER UYGULANIR?

Servikal lordoz düzleşmesi olarak adlandırılan boyun düzleşmesi, teknolojinin ilerlediği ve sedanter (hareketsiz) yaşam tarzının giderek arttığı günümüzde sıkça karşılaşılan bir problemdir. Boyun düzleşmesi kısaca, boynun kendine has kıvrımını kaybetmesi sonucunda oluşur. Boyun rahatsızlıkları omurilik ve sinir köküne ileri düzeyde baskı yapmıyorsa ilaç tedavisi, fizik tedavi, boyunluk, ortopedik yastık, boyun egzersizleri gibi konservatif yöntemlerle tedavisi mümkündür.

ORTOPEDİK YASTIK SEÇİMİ

Boyun ağrısından kaçınmanın bir diğer yolu, boynunuzu destekleyecek uygun uyku pozisyonunda yatmaktır. Fakat uygun uyku pozisyonu tek başına yeterli olmayabilmektedir. Uyku esnasında boynunuzu destekleyen doğru bir ortopedik yastık seçimi yapılmalıdır. Ortopedik yastık, sağlıklı bir uyku ve uyku düzeni için tasarlanmıştır. Baş, boyun ağrısı oluşmaması ve dinlenmiş bir şekilde uyanmanıza yardımcı olarak, ağrı yönetimini de kontrol eder. Boyun ağrılarından kaçınmak için, ortopedik yastık kullanımı önemli rol oynamaktadır. Mağazamızdan boynunuza göre  medikal ortopedik yastıklarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Not:Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Open chat