Duruş Bozukluğu Nedir?

Siyah Duruş Bozukluğu Bandajı

Duruş Bozukluğu Nedir?

DURUŞ BOZUKLUĞU NEDİR?

Kötü duruş, vücuttaki tüm ağrıların başlıca kaynağı olabilir. Bu da ruh halini ve ruh sağlığını önemli ölçüde etkileyebilir. Bu durum kişiyi üzgün, sinirli, öfkeli, korku dolu ya da uykulu bir hale getirebilir. Sadece dik durmak bile bizi daha hareketli ve daha az yorgun hissettirir. Duruş bozuklukları, oturma, kalkma, yürüme gibi fiziksel faaliyetler sırasında bel, bacaklar ve kolların dengeli bir duruş sağlayamaması durumudur.

 

DURUŞ BOZUKLUĞU NEDEN OLUR?

Duruş bozukluğunun en sık karşılaşılan nedeni, meslek yada günlük yaşam rutini gereği devamlı tekrarlanan hareketlerdir. Bilgisayar karşısında oturmak, şoförlük, kitap üstüne eğilmek başlıca nedenleridir. Aşağıdaki etkenler de duruş bozukluğu ile ilişkili olabilir;

  • Hareketsiz yaşam tarzı,
  • Bilinçsizlik,
  • Kas kuvvetsizlikleri,
  • Bazı kas hastalıkları,
  • Psikolojik etkenler.

 

DURUŞ BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Duruş bozukluğunun başlıca belirtileri genellikle vücut ağrılarıdır. En çok sırt, bel ve boyun ağrısı olur. Aşağıdaki belirtiler de başlıca belirtiler arasında yer alır;

  • Sırt, bel, boyun, omuz ve kol ağrısı,
  • Diz, bacak ve ayak bileği ağrısı,
  • Baş ağrısı,
  • Sinir sıkışmaları,
  • Kas yorgunluğu, kuvvetsizlik.

 

DURUŞ BOZUKLUĞU TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Duruş bozukluğu tedavisi çok ciddi olmadığı sürece kolay yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Ağrıların giderilmesi için karın ve sırt kaslarının kuvvetlendirilmesi gerekmektedir. Düzenli egzersizlerle birlikte kasların kuvvetlenmesi omurgada oluşan deformeyi düzeltmek için çalışan kas yorgunluğu nedeniyle gelişen ağrıların şiddetini ve sıklığını azaltır. Duruş bozukluğu tedavisi için üretilmiş korseler ile sırtınızı destekleyebilir, ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Buraya tıklayarak duruş bozukluğu ürünlerini inceleyebilirsiniz.

DURUŞ BOZUKLUĞU KORSESİ NEDİR?

Bel ve sırt bölgesindeki ağrıların giderilmesine destek olan dik duruş korsesi bununla beraber duruş bozuklukları cevabında ortaya çıkan kamburluk benzer biçimde hastalıkların da giderilmesine destek olmaktadır. Sırt korsesi olarak bilinen ve bununla beraber kamburluk önleyici korse olarak adlandırılan bu korse modeli duruş bozukluklarının düzeltilmesine destek olmaktadır. Omurgada meydana eğimler kemiklerin dışarı doğru kıvrılmasına ve bu da bireyin eğik durmasına neden olmaktadır. Omuzlarda meydana gelen yuvarlaklaşma ve çökme kifoz oluşumunu da beraberinde getirmektedir. Dik duruş korsesi omuzların daha dik durmasını sağlayarak omurga eğriliğinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Mağazamızdan duruş bozuklukları için üretilmiş olan korselerimize ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Open chat