Düz Tabanlık ve Ortopedik Terlik Kullanımı

Düz Tabanlık ve Ortopedik Terlik Kullanımı

DÜZTABANLIK NEDİR?

Ayağın görevlerinden biri, vücudun yük taşıma yeteneğine yardımcı olmaktır. Ayak, her yere basma hareketinde topuktan öne doğru esneme hareketi yaparak vücudun yaylanma mekanizmasına destek verir. Bu yaylanma hareketini sağlayan en önemli bölge, ayağın iç yanında bulunan kavistir. Bu iç kavisin olmayışına ya da yetersiz oluşuna düztabanlık adı verilir.

DÜZTABANLIK NASIL ANLAŞILIR?

Düztabanlık olup olmadığınızı kolay bir yöntemle anlayabilirsiniz. Ayaklarınızı ıslatın. Ayak izinizin gözükeceği, beton bir kaldırım gibi düz bir yüzeye basın. Geri adım atıp bıraktığınız izi inceleyin. Eğer ayak tabanlarınızın tamamının izi çıkmışsa, düztaban olma ihtimaliniz vardır. Birçok küçük çocukta düztaban bulunabilir, bu duruma esnek taban adı verilir. Çocuk ayağa kalktığında tabanlar düz görünebilir. Çocuk parmak uçlarına kaldığında hafif bir kemer görülür. Birçok vakada çocuk büyüdüğünde kemerler oluşur.

DÜZTABANLIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Düztaban olan kişilerde semptomlar görülebilmektedir. Bunlar başlıca,

  • Erken yorulma,
  • Ayaklarda içe basma,
  • Erken yorulma,
  • Yürüme ile artan ağrı,
  • Bel problemlerinin tetiklenmesi,
  • Kaval kemiği ağrıları.

 

DÜZTABANLIK TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Düztaban tedavisi sorunun şiddetine ve sebeplerine bağlıdır. Ağrınız veya başka şikayetleriniz yoksa tedavi gerekmeyebilir. Ağrıyı ve şişkinliği azaltmak için dinlenebilir veya ayağınıza buz koyabilirsiniz. Esneme egzersizlikleri yaparak; ağrıyı hafifleten ilaçları reçete edebilir, fizik terapi alabilirsiniz. Düztabanlık tedavilerinde sık tercih edilen bir diğer yöntem ise, doğru ortopedik terlik veya ayakkabı seçimidir. Doğru ortopedik terlik veya ayakkabı seçimi, ayağın fizyolojik yapısına uygun olduğundan kullanıcıya konfor sağlar. Ayağınızın ihtiyacı olan maksimum rahatlığa ulaşması için buraya tıklayarak ortopedik terliklerimize ulaşabilirsiniz.

ORTOPEDİK TERLİK KULLANMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Ortopedik terlikler delikli yapısı sayesinde hava alır. Ortopedik terlik sayesinde hava alan ayak ve terlik içi koku yapmaz, ayağı terletmez ve enfeksiyonlara neden olmaz. Kullanım kolaylığı sağlayan ortopedik terlikler, uzun saatler ayakta kalanlar ve koşturmaca içinde çalışanlar için basış rahatlığı yaşatır. Kaymaz tabanı sayesinde ayak anatomisine uygun kavislerden oluşan ortopedik terlikler; adım desteğinizi koruyarak eklem, bel, diz ve omurga yapısını yöneterek korumaya alır. Ayaklarınızın sağlığı için ortopedik terliklerimizi buradan inceleyebilirsiniz.

Not:Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Open chat