TANSİYONUM ÇIKTI NE YAPMALIYIM ?

TANSİYONUM ÇIKTI NE YAPMALIYIM ?

HİPERTANSİYON NEDİR ?

Vücudumuzda dolaşan kan; oksijen, besin ve maddeleri hücrelere taşırken atık maddeleri de uzaklaştırma görevindedir. Kanın bu görevini yerine getirmesi için vücutta dolaşması gerekir ki bu dolaşımı da bir basınçla sağlayabilir. Kan kalpte pompalanıp damarlarda dolaştığı sırada normal değerin üstünde bir basınç olduğu takdirde hipertansiyon ortaya çıkar. Hipertansiyon, yüksek tansiyon olarak da isimlendirilir.

HİPERTANSİYON BELİRTİLERİ NELERDİR ?

 1. Yüksek tansiyon hastalarında sıklıkla baş ağrısı belirtisi görülmektedir. Enseden başlayan baş ağrısı başınızın tepe noktasına kadar ulaşmaktadır. Baş ağrılarının farklı nedenlerinin de olabileceğini göz önünde bulundurmayı unutmayın. Şayet şiddetli bir baş ağrısıyla karşı karşıya kalırsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız tavsiye edilir.

 2. Yüksek tansiyon hastalarında nefes darlığı belirtisi görülür. Bu belirti aynı zamanda hastanın fazla kilosundan da kaynaklanmaktadır.

 3. Sık sık karşılaşılan diğer bir belirti ise çarpıntıdır. Kalp çarpıntısı, kalp atışlarının hızlı olduğunun hissedilmesidir.

 4. Burun kanaması belirtisiyle de karşılaşılmaktadır. Burun içerisindeki damarlar, çok ince olması sebebiyle basınç esnasında kanama durumu normaldir. Fakat şiddetli bir burun kanaması olduğunda hastanın tansiyonunun normal seviyeye gelmesi sağlanmalı. Bu yüzden böyle bir durumla karşılaştığınız sırada en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilmektedir

 5. Gecelere sık sık idrara çıkma durumu da yüksek tansiyon belirtilerinden biridir.

 6. Kulak çınlaması görülen bir diğer yüksek tansiyon belirtisidir. Kişi özellikle uzun süreli bir yüksek tansiyon hastasıysa kulak çınlamasının fazla görülmektedir.

 7. Yüksek tansiyon esnasında damarda görülen basınç gözün beyaz kısmındaki kılcal damarları da etkileyebilir. Gözün beyaz kısmında görülen kanamanın sebeplerinden biri de yüksek tansiyondur.

 8. Yüksek tansiyon bacaklarınızda şişliklerin oluşmasına da sebep olmaktadır.

HİPERTANSİYONUN NEDENLERİ NEDİR?

 1. Aşırı tuzlu gıdalar tüketme

 2. Şeker hastalığı

 3. Kolesterol yüksekliği

 4. Fazla kilo almak

 5. Alkol ve sigara kullanımı

 6. Böbrek tümörü

 7. Böbrek damarlanının dar olması

 8. Gebelik

 9. Kafa içinde basıncın yüksek olması

HİPERTANSİYON TEDAVİSİ NEDİR?

Yüksek tansiyon hastasıyım nasıl iyileşebilirim diyenler öncelikle doktora başvurmalıdır. Doktorun kendisi için yazdığı ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır. Bunun yanında eski yaşam biçiminde de değişiklikler yapmalıdır. Sağlığına daha fazla özen göstermelidir. Örneğin, daha az tuzlu yemekler tüketmelidir, alkol ve sigarayı bırakmalı hatta düzenli bir şekilde spor aktiviteleri yapmalıdır. Doktorun önerilerine uyduğu takdirde yüksek tansiyonu olan kişi, sağlığına kavuşup bu süreci daha sağlıklı bir şekilde atlatabilir.

TANSİYONUM ÇIKTI NASIL DÜŞÜREBİLİRİM?

Tansiyonunuzun durumunu öğrenmeniz adına Medivar’da dijital tansiyon aletlerini tercih edebilirsiniz. İki kullanıcının her biri için altmış hafıza kaydı mevcuttur, bu sayede tansiyonunuzun durumunu takip etmeniz daha kolay olur.

 1. Soğuk su ile duş alabilirsiniz.

 2. Tuzsuz yoğurt veya ayran tüketebilirsiniz.

 3. Halk arasında sarımsağın yüksek tansiyonu düşürdüğü söylenir.

 4. Limon suyunu sıkıp sulandırarak da içebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Open chat