Topuk Dikeni ve Tedavi Yöntemleri

Berger Şeffaf Silikon Topukluk

Topuk Dikeni ve Tedavi Yöntemleri

TOPUK DİKENİ NEDİR?

Topuk dikeni genel anlamda sabah yataktan kalkar kalkmaz yada oturduğunuz yerden kalkmanızla beraber süregelen ağrılarla görülür. Topuk dikeni hastanın ayağının üzerine basamaması şeklinde problemlerle ortaya çıkmaktadır. Topuk dikeni ayak tabanında ağrılara yol açarak ömür kalitesini negatif etkileyen mühim bir sağlık problemidir. Genellikle uzun süreli hareketsizliğin arkasından ayak tabanında batma hissiyle kendini gösterir. Ağrı daha çok sabah yataktan kalktıktan sonrasında atılan ilk birkaç adımda şiddetli hissedilir. Uzun zaman ayakta kalma yada oturduktan sonra ayağa kalkmayla da ağrı tetiklenebilir.

TOPUK DİKENİ NEDENLERİ NEDİR?

Topuk dikenleri uzun süre boyunca kas ve bağ dokusunda meydana gelen zedelenme, aşırı yük binmesi veya zorlanma gibi durumlar sonucunda ortaya çıkabilir. Aşırı zorlama, topuk kemiğinin baskılanmasına ve topuk dikeninin oluşmasına neden olur. Topuk dikeni genel olarak sert yüzeylerde yürümek, desteksiz ayakkabılar giymek, koşmak, zıplama veya atlamadan kaynaklanabilir. Ayrıca topuk dikeni bazı hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir. Bunlar;

  • Fazla kilolu olmak,
  • Sağlıksız ayakkabılar giymek,
  • Ayağa yük bindirmek,
  • Yürüyüş bozuklukları,

başlıca nedenleridir.

TOPUK DİKENİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Topuk dikeninin en bariz belirtisi sabah ilk basma esnasında ayak tabanında hissedilen ağrıdır. Biraz yürümekle ağrı azalır, hatta geçebilir. Fakat ayakta kalmakla günün ilerleyen saatlerinde ağrı yeniden başlar. Sabah uyanıldığında ayakların dinlenmemiş olması, topukta ağrı ile uyanılması topuk dikeninin belirtileri arasındadır. Uzun vakit oturularak dinlenilmesi durumunda topukta ağrı birikmesi oluyorsa ve üstüne basıldığında ağrı hissediliyorsa topuk dikeni sorunundan şüphelenilir. Topuk dikeni ömür kalitesinin düşmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Kişinin hareket yeteneğini düşürür.

TOPUK DİKENİ TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Topuk dikeni tedavisi, sanılanın aksine oldukça kolay ve risksiz yöntemlerden oluşur. Topuk dikeni tedavisinde ilk olarak günlük hayatta yapılacak birtakım değişikliklerle ağrı ve şikayetlerde azalma sağlanabilir. Amaç ayağa binen basıncı azaltmak, ağrı ve iltihabı kontrol altına almak, doku iyileşmesini uyarmak ve yumuşak dokuların esnekliğini artırmaktır. İstirahat, yumuşak tabanlı ayakkabı veya terlik giyilmesi, kilo verilmesi ve topuk yastığı kullanılması gibi önlemler ilk başvurulacak yöntemlerdir. Topuk dikeni tabanlığı kullanılması, topuk dikeni tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir. Topuk dikeni rahatsızlığı için günlük hayatınızda rahatlıkla kullanabileceğiniz topuk dikeni tabanlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Open chat