Varis Neden Olur?

renkli varis çorabı

Varis Neden Olur?

VARİS NEDİR?

Varis, toplardamarların deri altında mavi renkte, genişlemiş ve kıvrımlar yapmış olarak görülmesidir.  Varis başlangıcında damarların genişlemesi sonucu şişlikler görülse de varis bulgularının artması ile büyük damar paketleri oluşabilir ve hatta damar çatlamaları görülebilir. Varis ilk yıllarda çoğunlukla görüntü rahatsızlığı verse de daha sonra ağrıya yol açabilir. Toplardamar yetmezlik gelişirse bacaklarda şişme meydana gelir. Varisli damarlarda pıhtı oluşursa bacaklarda ağrı, şişlik ve kızarıklık oluşur.

VARİS NEDEN OLUR?

Varisin oluşum mekanizmasında pek çok faktör rol alır. Gebelik, şişmanlık, uzun süre ayakta kalmak, bazı meslekler,  doğum kontrol hapları ve hormon tedavileri, dar giysiler giymek, kabızlık, yaşlılık ve genetik faktörler nedeni ile varis oluşabilir.

VARİS BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Kaşınma,
  • Ağrı,
  • Bacaklarda şişlik,
  • Bacaklarda ağırlık hissi,
  • Bacaklarda mavi ve mor şişlikler,
  • Bacaklarda uyuşukluk.

VARİSİN ÇEŞİTLERİ VAR MIDIR?

Varisler; kılcal damar varisleri, retiküler varisler ve büyük toplardamar varisleri olarak üçe ayrılır. Kılcal damar varisleri, telenjiektazi olarak adlandırılır. Bu varisler genellikle kılcal damarların çatlamaları sonucu oluşur. Görüntü olarak örümcek ağına benzerler. Gebelik ve hormon kullanan genç kadınlarda sıkça görülürler. Retiküler varisler daha ziyade diz arkası ve ayak bileği çevresinde görülen ciltten hafif kabarık ve mavi renklidir. Büyük toplardamar varisleri bacaktaki safen ven denilen büyük toplardamarın yetmezliği sonucunda oluşur. Ciltten oldukça kabarık ve yeşilimsi olurlar. Varis belirtilerinin tamamını gösterirler.

VARİS ÇORABI FAYDALARI NELERDİR?

Varis çorabı, varis hastalığınızın neden olduğu; ağrı, kramp, ödem ve sızı gibi şikayetleri geçici olarak azaltmaya yarar. Varis çorabı varislerinizin ilerlemesini yavaşlatır. Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olduğundan, yeni varis oluşumunu engelleyebilmektedir. Özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde, tedavi edilemeyen kadın hastaların  şikayetlerini azaltmak ve varislerinin ilerlemesini yavaşlatmak için varis çorabı kullanmaları tavsiye edilir. Varis çorabı, basıncı aşağıdan yukarıya doğru giderek artan özellikli bir çorap olarak, gerek istirahat halinde gerekse çalışırken dışarıdan uygulanan bu basınç toplardamarlardaki göllenmeyi ve buna bağlı olarak gelişen ödem ve sızlama gibi şikâyetleri azaltmaya yardımcı olur. Buraya tıklayarak varisleriniz için mağazamızdaki varis çoraplarını inceleyebilirsiniz.


Not:
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Open chat